ריאליטי זה חינוכי?

12 באוגוסט 2015 | נושא: פנאי ובילוי

בשנים האחרונות תפסו את מסכי הטלוויזיה תכניות המציאות להן רבים מאתנו התמכרנו. יחד עם זאת, אחוזי הצפייה בקרב ילדים ונוער גם הם נוטים לעלות, במיוחד בימי החופש הגדול ושאר החגים בהם הילדים מבלים שעות רבות מול הטלוויזיה. בעקבות זאת, עולה שאלה חשוב ומשמעותית והיא האם אותן תכניות ריאליטי נחשבות חינוכיות או שמא הן פוגעות בחינוך של הילדים שלנו?.

התשובה לשאלה זו איננה חד משמעית שכן יש תכוניות המשלבות ערכים אותן רובנו אכן רוצים להטמיע בילדינו, לעומת תכוניות ריאליטי אחרות שאינן מעבירות מסר חינוכי בשום צורה. יחד עם זאת, חשוב לשים לב לגילאים בהם הילדים שלנו מקבלים את המסר שכן יש הבדל ניכר בין ילד בוגר שעומד להתגייס לצבא ויודע שמה שהוא רואה איננו מציאות אלא סוג של פיקציה לבין ילד קטן בן 4 או 5 שיכול לעשות סוג של השלכה בין מה שהוא על החיים המציאותיים. בכדי להביא לידי ביטוי את פילוג הערכים בתכניות הריאליטי בחרתי בשתיים משמעותיות אותן כולנו מכירים: ״האח הגדול״ ו"המרוץ למיליון״.

 ההבדלים בין השתיים

האח הגדול היא תכנית שלא מייצגת כמעט שום ערך מהותי התורם לחינוכם או להשכלתם של ילדינו. הבחירה של האנשים המוכנסים לבית מתבצעת במטרה אחת והיא להביא לעלייה באחוזי הרייטינג, כאלה שמביאים עניין למסך. הערך היחידי המוסף שהתכנית מביאה איתה הוא בכך שבתכנית האח הגדול שמים קבוצה של אנשים שאינם קשורים אחד לשני. אותם אנשים מייצגים דעות אחרות לגמרי בחברה שלנו. ילד שצופה בה יכול בעקיפין לראות מה מתנהל בתוך הבית, הוויכוחים והדעות השונות מועלות וזה נשאר בגדר האפשרי. ילדים יכולים להבין מכך שזה בסדר לחשוב אחרת, זה בסדר להיות שונה, זאת למרות שאותן דעות מועלות בצורה שאינה תרבותית. לעומת זאת, התכנית המרוץ למיליון, למרות היותה מביאה למסך פרובוקטיביות ולעיתים מראות שאינם מתאים לגילאים קטנים, מעלה למסך ערכים ביניהם חדירה למצוינות, תחרותיות, מנהיגות וכדומה. לכן התשובה לשאלה ריאליטי האם זה חינוכי חלוקה בדעותיה, ובכל מקרה ההמלצה שלי היא לצפות ביחד עם הילד בתכנית הריאליטי אותה הוא מעוניין לחוות וכך לתווך לו סיטואציות שבסופו של דבר, ישליכו על המציאות בה הוא חי.


עוד קישורים